Вследствие на по-високите от нормалните температури на въздуха през рекордно горещата 2024 г. и през първата половина на 2025 г., морето също "реагира". Средиземноморският регион изглежда един от най-засегнатите - там е установена необичайна дори за това време от годината топлинна вълна. А тя води до смъртност сред морските обитатели и до по-голям риск от силни бури, заплашващи живота и на хората.
Най-високата температура на Средиземно море, измервана някога през юни
Температурата на морската повърхност в Средиземно море е достигнала най-високата стойност, регистрирана някога за юни - 26,38°C. Тя е отчетена на 27 юни. На места температурата на водата е с повече от 5°C над средната, става ясно от доклад на Каталунския институт за изследвания в областта на управлението на морето (ICATMAR).
Най-интензивно затопляне се наблюдава в западния средиземноморски басейн, включително Балеарско и Тиренско море. Най-горещата зона е морето около островите Керкена в Тунис, където на 19 юни температурата е достигнала зашеметяващите 29,95 °C.
Интензивността на морската гореща вълна продължава да се увеличава, като наскоро се появиха участъци с "тежки" и "екстремни" условия край Югоизточна Испания и северната част на Мароко, отчитат учените.
Температурните аномалии в Средиземно море (26 юни), графика: ICATMAR
"Разгръщащата се, широкообхватна топлинна вълна в западната част на Средиземно море сега изисква повишено внимание", казва д-р Карина фон Шукман, старши съветник в Mercator Ocean International.
Средиземноморието се счита за една от най-уязвимите горещи точки в света, свързани с изменението на климата. Ако продължим да изгаряме изкопаеми горива, тази красива част от света - дом на спиращи дъха пейзажи, уникален морски живот и емблематични храни и култура - може да се промени до неузнаваемост.
Още: Светът е пред нови топлинни рекорди: "Всяко наше действие е от огромно значение"
Морският живот е застрашен
Морските топлинни вълни са причина за все по-чести случаи на масова смъртност на морските обитатели в Средиземно море, което оказва влияние върху рибарството и аквакултурите. Когато повърхностните води станат твърде горещи, рибите плуват по-дълбоко и морските птици не могат да ги достигнат, което води до масово измиране на морски птици.
В по-топлата вода има и по-малко кислород, което води до масово измиране на риба - например в Тоскана през 2024 г.
Топлите вълни в Средиземно море са довели до спад на популациите на коралите с 90%, а през последните няколко години са допринесли за почти пълното изчезване на благородната ветрилообразна мида.
"Морските горещи вълни с такъв мащаб в Средиземно море имат сериозни последици за морския живот. В миналото сме били свидетели на въздействия като масова смъртност на безгръбначни видове, измиране на находища на морска трева и избухване на болести във ферми за миди. Вероятно е да станем свидетели на подобни въздействия от това събитие", предупреждава д-р Катрин Смит от Морската биологична асоциация на Обединеното кралство на фона на новите юнски температурни рекорди.
Снимка: Източно Средиземноморие, Getty Images
Опасност от нови бури
Морските топлинни вълни могат да предизвикат опустошителни последици и на сушата, например като подхранват по-силни бури. Близо 6000 души загинаха по време на бурята "Даниел" през 2023 г., предизвикана от високата температура на морската повърхност в Средиземно море.
По подобен начин при наводненията във Валенсия и в други части на Испания през 2024 г. загинаха над 200 души. И тези събития бяха причинени до голяма степен от морските горещи вълни в Северния Атлантик и Средиземно море.
"Много е тревожно. Една от основните причини за предизвикването на наводненията в Испания през 2024 г. беше силното затопляне на Средиземно море. При гореща вълна стават силни изпарения, които после се вдигат нагоре и в един момент се стоварват като много тежък дъжд, който води до много тежки наводнения", обяснява пред Actualno.com бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов, който е старши сътрудник в брюкселския тинк танк Strategic Perspectives („Стратегически перспективи“).
Още: Скритият потенциал на България в световната битка за климата
Каква е причината за високите температури на морската вода?
Температурите на морската повърхност в Средиземно море се повишават от 80-те години на миналия век, като през последните 10 години се наблюдава драматично покачване, а през последните пет години температурите са постоянно над средните.
През последните 40 години Средиземно море е преминало от една морска гореща вълна годишно в отделни райони до средно четири годишно, обхващащи почти 100% от морето.
Снимка: плажуващи на Средиземно море, Getty Images
Морските горещи вълни сега са десет пъти по-интензивни в сравнение с прединдустриалните времена и продължават три пъти по-дълго, отколкото преди. Те причиняват щети за милиарди долари, смятат учените и не се съмняват в причината за това.
"Изменението на климата е причина за глобалното увеличаване на честотата, продължителността и интензивността на морските горещи вълни", обяснява д-р Алистър Хобдей, директор на изследователската програма за устойчиво морско бъдеще на Организацията за научни и промишлени изследвания на Британската общност (CSIRO).
Решението също е ясно - "само ако постигнем нулеви нетни емисии, можем да спрем повишаването на температурата и влошаването на морските горещи вълни, а сме много далеч от това", казва доцент Алекс Сен Гупта от Университета на Нов Южен Уелс.
Подобни рискове и за Черно море
"Горещите вълни в Средиземноморието са много опасни. Също така – в Черно море, защото то е може би второто най-бързо затоплящо се море, също поради факта, че е затворено. Това ще променя локалния климат. Онова, което видяхме преди две години в Царево – дъждовете, наводненията – трябва да очакваме подобни неща да се случват отново", смята Юлиян Попов.
"Тогава ние видяхме в Югоизточна България един ъгъл от тази катастрофална картина, при която загинаха хора, но това беше нищо в сравнение с онова, което стана в Гърция - 1,5% от БВП на Гърция беше пометен от това явление, а същият процес продължи като вълна и опустоши Либия. И това са неща, свързани в много голяма степен с циклони, комбинирани със силно затопляне на морето, вдигане на големи количества изпарения, тежки дъждове. Трябва да очакваме още такива неща", предупреждава експертът.
Още: Риск от "екологична бомба": Как да опазим Черно море в настоящия геополитически пейзаж?